9. Pera Resim Yarışması :

Amacı:

Özel Pera Güzel Sanatlar Lisesi Türkiye genelinde düzenlediği ve ilkini 2006 Mayıs, ayında düzenlediği geleneksel hale getirerek 9.sunu da 2014 Haziran ayında gerçekleştirmek istediği ödüllü "Pera 9. Ödüllü Resim Yarışması”nın bu yılki konusu "HAYALLERİM" olarak belirlenmiştir. Söz konusu yarışma sonrasında açılacak sergi ile resim sanatı ile ilgilenen pek çok sanatsever genci bir araya getirmeyi hedefleyen Özel Pera Güzel Sanatlar Lisesi düzenlediği yarışma ile;
• Geleceğin çağdaş sanatçı adaylarını bir araya getirmeyi,
• Gençlerin birbirleri ile etkileşimde bulunabilmelerini,
• Sanatın evrenselliği aracılığı ile kardeşlik, dostluk, dayanışma, sanat sevgisi ve benzeri,
olumlu duygu ve davranışlar kazanmalarını sağlamayı,
• Resme ilgisi ve yeteneği olan gençleri ödüllendirerek desteklemeyi,
• Gençlerin aynı konu üzerinde farklı yaklaşımları görerek, farklı resim tekniklerini tanımalarını sağlamayı,
• Gençlere bu yarışma ile kendilerini ve gerektiğinde ülkemizi, ulusal ve uluslar arası benzer yarışmalarda temsil edebilmelerini sağlayacak tecrübeler kazandırmayı amaçlamaktadır.
• Yarışmanın bu yılki konusu "HAYALLERİM" olarak belirlenmiştir. Böylece gençlerin hayatları içinde değiştirmek istediği, gelecekte kendilerini görmek istedikleri hedeflerini onlara düşündürmek, somut hale getirince ulaşmasının daha kolay olabileceğini göstermek hedeflenmiştir.


YARIŞMA ŞARTNAMESİ


1. Yarışmaya tüm ilkokul, ortaokul ve lise dereceli öğrenciler katılabilir.
2. Değerlendirme 3 kategoride yapılacak olup ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri kendi aralarında yarışacaktır.
3. Her öğrenci yarışmaya en fazla 3 çalışma ile katılabilir.
4. Yarışmaya katılacak çalışmalar 2013-2014 yılına ait ve daha önce herhangi bir yarışmaya veya sergiye katılmamış olmalıdır.
5. Ödül alan çalışmalar öğrencilere iade edilecektir ancak telif hakları Pera Güzel Sanatlar Lisesine ait olacaktır.
6. Yarışmaya katılan Özel Pera Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri değerlendirmeye alınmayacak ancak sergide yer alabileceklerdir.
7. Son başvuru tarihi 30 Nisan 2014 olup, bu tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
8. Dereceye giren ve eserleri sergilenmeye değer bulunan öğrenciler 20 Mayıs 2014 tarihinde www.perafestival.org ve www.perasanat.com.tr sitesinden ilan edilecektir.
9. Sergilenmeye değer bulunan 50 resim 3-10 Haziran 2014 tarihinde Pera Sanat Galerisi’nde sergilenecektir.
10. Dereceye giren öğrencilerin ödülleri ve eserleri sergilenmeye değer bulunan öğrencilerin teşekkür belgeleri 3 Haziran 2014 tarihinde Pera Güzel Sanatlar "Eren Uluergüven" Sahnesi'nde düzenlenecek bir törende Beyoğlu Kaymakamlığı ve Beyoğlu İlçe Milli Eğitim müdürlüğü ile birlikte verilecektir.
11. Yarışmaya başvurmuş tüm öğrenciler yarışma şartlarını kabul etmiş sayılırlar.

BAŞVURU KOŞULLARI


1. Yarışmaya son başvuru tarihi 30 Nisan 2014' tür.
2. Konu : HAYALLERİM
3. Teknik : Serbest (Karakalem, sulu boya, yağlıboya, akrilik vs.olabilir.)
4. Ebatlar : 35x50 ve 50x70
5. Çalışmalar paspartusuz ve çerçevesiz olarak teslim edilmelidir.
6. Resimlerin arka yüzünde, sağ alt köşeye ek'te sunulan başvuru formu yapıştırılacaktır.
7. Eserler son başvuru tarihinden önce Özel Pera Güzel Sanatlar Lisesi'ne elden veya posta aracılığı ile ulaştırılabilir.

ÖDÜLLER


Birincilik Ödülü : Pera Güzel Sanatlar Kurs Merkezi Resim Bölümü 1 Yıllık Eğitim Bursu (%100)(şehirdışından bir öğrenciyse hakkını İstanbul’daki bir kişiye yönlendirebilir), Konyalı Saat’ten Kol Saati
İkincilik Ödülü : Pera Güzel Sanatlar Kurs Merkezi Resim Bölümü 1 Yıllık Eğitim Bursu (%75) (şehirdışından bir öğrenciyse hakkını İstanbul’daki bir kişiye yönlendirebilir ),Konyalı Saat’ten Kol Saati
Üçüncülük Ödülü : Pera Güzel Sanatlar Kurs Merkezi Resim Bölümü 1 Yıllık Eğitim Bursu (%50) )(şehirdışından bir öğrenciyse hakkını İstanbul’daki bir kişiye yönlendirebilir), Konyalı Saat’ten Kol Saati


PERA GÜZEL SANATLAR Resim Yarışması Festivali ile ilgili detay bilgilerini aşağıdaki Word ve/veya PDF dosyaları aracılığı ile bilgisayarınıza indirip detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Resim Yarışması Dökümanları PDF WORD
Resim Yarışması Başvuru Formu
Resim Yarışması Jüri
Resim Yarışması Sonucları


Resim Yarışması