Menu

Pera “Genç Gİtar” Festivalİ

Festival

ULUSLARARASI İSTANBUL PERA FESTİVALLERİ 6. GENÇ GİTAR GÜNLERİ:

Uluslararası Pera “Genç Gitar” Festivali; adından da anlaşılacağı gibi özellikle genç gitaristlere kucak açıyor. Popüler müziğin ve bu yönde enstrüman çalmanın daha çok teşvik, motivasyon ve sahne bulduğu günümüzde; çok daha fazla çalışma, emek ve özveri isteyen “klasik anlamda enstrüman eğitimi” ve bu doğrultudaki hedefler, istenilen motivasyon ve sahne ortamı bulamıyor ve yeterince destek göremiyor.

Bir enstrümanda özellikle klasik gitarda ileri bir seviye yapmak, gerek ulusal gerekse de uluslararası arenada kendini kanıtlamak hiç kolay değil. Çok büyük emek,dayanıklılık ve azim istiyor. Sayıları çok da fazla olmayan bu genç sanatçılarımız diğer yaşıtları gününü gün ederken hummalı bir süreç yaşayarak sanatlarını en üst seviyeye çıkarmaya uğraşıyorlar. Bu yolda başarı ile yürürken ailenin, hocanın ve okulun emeğini elbette yok sayamayız.

Fakat bir başka itici güce ihtiyaç var: Bu ise bu başarıyı sergileyecekleri, yeri geldiğinde yarışacakları ortam bulmak. Bilindiği gibi sergilenmeyen, sahneye taşınmayan sanat yok hükmünde değil midir?

Bir diğer açısı ise 5 yıldır gerçekleştiği gibi, gitarın sanat değeri taşıyan her türlü çalım tekniği ve stilini – Klasik, Caz, Flamenko hatta Rock - tarzlarını uygulayan ustalarını sizlerle buluşturarak ufukları açmak.

Bir başka amacımız türünün ustalarına workshop ve masterclasslar verdirerek genç gitarcıların seviyeleri daha üst basamaklara taşımalarına destek olmak.Daha önceki Genç Gitar Günlerinde olduğu gibi bu yıl da müzik ve gitar sanatının ihtiyaçları doğrultusunda tematik paneller, seminerler ve söyleşiler yaparak akademikgitar dünyasının gereksinimleri doğrultusunda farkındalık yaratmaya çalışacağız.